Fibroosi ravi
Laialdaselt kasutatakse rögalahtisteid, kuid nende efektiivsus antud haiguse korral ei ole siiski kindlalt tõestatud Kui on kindlaks tehtud hingamisteede pöörduv ahenemine, siis võib kasutatada bronhe laiendavaid ravimeid. Nende energeetilist väärtust saab tõsta, kui lisada neile kuivikuid, kreekereid või aurutatud herneid. Nimelt võiks Norra vetikatest eraldatud ravim olla tsüstilise fibroosiga patsientidele abiks eluea pikendamisel. Soovitatakse süüa püreestatud suppe, mis on maitsestatud munakollase ja võiga. Tsüstilise fibroosi korral areneb väga kiiresti välja alatoitumus, mis peatab lapse arengu — laps ei kasva ning tema lihased nõrgenevad.
Tsüstilise fibroosi korral häirub eksokriinsete näärmete funktsioon. Kõige sagedamini avaldub haigus kopsudes ja pankreases. Hingamissüsteemiga seotud sümptomid on kuiv köha, fibroosi ravi, köhimine paksu, veniva rögaga, korduvad kopsupõletikud loll kate valu bronhiidid.
Seedetraktis avaldub haigus seedefermentide eritumise häirena. See põhjustab seedimis- ja imendumishäireid, mis fibroosi ravi suuremahulise rasvase väljaheitena, kõhuvalu ja kõhupuhitusena. Tsüstilise fibroosi ravi hulka kuulub muu hulgas tihket fibroosi ravi lagundavate ravimite tarbimine, korduvaid infektsioone ära hoidvas antibiootikumide kuurid ning pankrease fermentide tarvitamine.
Tsüstilise fibroosi korral areneb väga kiiresti välja alatoitumus, mis peatab lapse arengu — laps ei kasva ning tema lihased nõrgenevad. Seetõttu on õige toitumine eriti tähtis. Lisaenergia kulub hingamisele, fibroosi ravi ainevahetusele, toitainete defitsiidi katmisele ja võitlusele sagedaste, palavikuga kulgevate infektsioonidega.
- Вскоре спуск закончился, переключились какие-то шестеренки, и лифт снова начал движение, на этот раз горизонтальное.
- Его визуальный монитор - дисплей на жидких кристаллах - был вмонтирован в левую линзу очков.
Toit peab olema valgurikas, mis katab vajaduse lapse arenguks ja kasvamiseks ning organismi vastupanuvõime suurendamiseks. Organismi vajadust toitainete järgi ei ole lihtne rahuldada, kui laps on sageli isutu.
Navigeerimismenüü
Soovitatakse süüa 5 korda päevas, lisaks tuleks anda lapsele söögikordade vahel kaloririkkaid vahepalasid. Toit peab olema kalori- ja valgurikas.
Diagnoosimine ehk milliseid uuringuid võidakse teha ja miks Haigust saab kindlaks teha ka enne sündi: raseduse esimesel kolmandikul uuritakse lootevees spetsiaalset markerit alkaalne fosfataasmille sisaldus on tsüstilise fibroosi esinemise puhul vähenenud. Seda uuringut rakendatakse eelkõige neile, kellle on suguvõsas tsüstilist fibroosi esinenud.
Iga söögikorra ajal peab laps saama loomseid valke, soovitatavalt rasvaste piimatoodete kujul koorimata piim, kohupiim, juust, fermenteeritud piimajoogidlisaks ka mune, liha, linnuliha, kala, töödeldud lihatooteid. Rasva ainevahetuseks kasutatakse vähem hapnikku ning see ei koorma hingamissüsteemi.
Haigekassa ei taha laste ravitoitu kompenseerida
Väga tähtis on kasutada taimseid rasvu — õli, oliivõli — ning loomseid rasvu võid, koortmis lisaks energiale annavad organismile ka rasvlahustuvaid vitamiine. Mõningatel juhtudel suuremahuline, rasvane väljaheide soovitatakse tarbida MCT keskmise ahelaga triglütseriidid õli.
Geneetika[ muuda muuda lähteteksti ] Tsüstilise fibroosi tekke eest vastutav geen lokaliseeriti Tsüstilise fibroosi geen lokaliseerub 7. Kuna tsüstiline fibroos on retsessiivne pärilik haigussiis võib ta avalduda ka siis, kui järglane saab mõlemalt vanemalt tsüstilise fibroosi geeni. Selle mutatsiooni tõttu on häiritud kloriidiooni transport rakust välja.
Toidus peab olema palju süsivesikuid, neid saab putrudest, teraviljatoodetest ja makaronidest. Puuvilju võib süüa nii palju, kui laps soovib, aga köögivilju vaid piiratud koguses, kuna need on kalorivaesed ning lisaks kiudainerikkad, mis põhjustab kiiresti täiskõhutunde.
Toidusedelist tuleks välja jätta lahja piim ja piimatooted ning hapukoore- või kooreta supid — ja muud kalorivaesed tooted. Toite võib valmistada mitmel erineval moel — keetes, küpsetades praeahjus või õlis, hautades.
Suppe võib paksendada jahu või hapukoorega. Soovitatakse süüa püreestatud suppe, mis on maitsestatud munakollase ja võiga.
Tsüstiline fibroos on geneetiline haigus, mis mõjutab mitmete organite talitlust, eriti kopse, maksa, kõhunääret ja soolestikku. Kuigi tegemist on üsna harva haigusega, on see siiski üks kõige laialtlevinum eluiga lühendav geneetiline tõbi. Hiljuti kirjeldas uurijate rühm selle laastava haiguse raviks uut võimalust.
Nende energeetilist väärtust saab tõsta, kui lisada neile kuivikuid, kreekereid või aurutatud herneid. Kartuleid on kõige parem süüa pudruna või ja koorimata piimaga. Kui patsiendi vajadust valkude ja energia järele ei õnnestu ikkagi rahuldada, soovitatakse kasutada spetsiaalseid täisväärtuslikke jooke nt Nutridrinki, mille väike kogus sisaldab suurt valgu- ja energiakogust ja organismile vajalike vitamiine ja mineraalaineid.
Meie kaubamärgid
Mõningatel juhtudel lastele, kelle kasv on alla 3 protsentiili või kelle kasvamine on peatunud on vajalik toitmine sondi kaudu. Selline toitmisviis parandab toitumist ja hõlbustab hingamissüsteemi funktsioneerimist.
Meie kaubamärgid.